• Jedlá

holubinka hustolupenná (hustolistá)
Russula densifolia Secr. ex Gillet 1876

Synonyma:

Russula densifolia f. cremeispora Shaffer (1962), Russula densifolia Secr. ex Gillet (1876)  f. densifolia, Russula densifolia f. dilatoria Shaffer (1962), Russula densifolia f. fragrans Shaffer (1962), Russula densifolia f. gregata Shaffer (1962), Russula densifolia f. subrubescens Reumaux (1996), Russula densifolia var. caucasica Singer (1931), Russula densifolia var. colettarum Dagron (1999), Russula densifolia Secr. ex Gillet (1876) var. densifolia, Russula densifolia var. lateriticola R. Heim (1938)

Biotop

Roste zejména pod smrky (Picea), borovicemi (Pinus) a duby (Quercus).

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: s ostrým okrajem, dlouho podvinutým, tvrdý, hladký. Pokožka v mládí bělavá, pak od středu tmavnoucí do hněda, v dospělosti tmavě šedá s hnědavým odstínem, suchá, matná, obtížně slupitelná. 

Lupeny: husté, v mládí bílé, pak světle okrové, po poranění šedohnědnoucí, pak černající.

Třeň: v mládí bílý, jemně plstnatý, pak šedohnědě svrnatějící, po poranění rychle červenající, nakonec až šedočernající.

Dužnina: bílá, bělavá, růžovějící, pak šednoucí a a nakonec až šedočernající, s mírnou chutí, v mládí v lupenech slabě palčivá, s nevýrazným pachem. 

Mikroskopie: výtrusy 6,5-8,5 x 5,5-7 µm, vejčité až široce elipsoidní, s kuželovitými bradavkami, většinou pospojované spojkami tvořícími neúplnou síť.

Makrochemické reakce:

FeSO4 - nejprve růžová, nakonec šedozelená

Guajak roztok - rychle intenzívně modrá

Fenol: hnědá

 

 

Pod lípami a buky v zámeckém parku.

Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 3621)