Poradna

Našli jste houbu a nevíte si rady s určením? Zajímá Vás, zda je daná houba běžným druhem, vzácná nebo použitelná v kuchyni, či jedovatá? Máte pocit, že se sebraná houba nějak liší od té, kterou běžně sbíráte, a chcete se ujistit, že Vám nehrozí nebezpečí při konzumaci? Kontaktujte nás prostřednictvím našich facebookových stránek Myco Group. V případě, že nemáte k dispozici facebook, klidně nám pošlete email a my Vám na něj odpovíme.

A co od Vás potřebujeme vědět, abychom se Vám pokusili houbu určit?

  1. Prakticky každý mobilní telefon dnes disponuje fotoaparátem. Pokuste se zachytit fotograficky všechny části neočištěné plodnice - povrch klobouku, hymenofor (lupeny, rourky, ostny atd.), třeň (nohu a její bázi). Absence zdokumentování důležitých znaků může znemožnit určení. Níže naleznete ukázkové fotografie, které nám pomáhají při určení o jaký konkrétní druh houby se jedná.
  2. Napiště nám biotop (prostředí), kde jste plodnici nalezli. Jaké stromy byly okolo? Z čeho plodnice vyrůstala (ze země? ze dřeva? apod.). Víte-li geologický podklad, i ten nás zajímá (např. vápenitý, kyselý atd.).
  3. Jak houba voněla za čerstva a jak při zasychání? Chuť raději nezkoušejte...
  4. Došlo k nějakým barevným změnám na plodnici při otlačení, na řezu nebo při zasychání?
  5. Všímejte si i sebemenších detailů, protože často bývají dobrým rozlišovacím znakem.

...odpověď na sebe nenechá dlouho čekat.

plodnice čirůvky prstenitépohled do lupenů ryzce honosnéhopohled na barevnou změnu po otlačení