• Jedlá

hřib topolový (osikový)
Xerocomus silwoodensis A.E. Hills, U. Eberh. & A.F.S. Taylor 2007

Biotop

Roste vzácně na vlhčích stanovištích pod topoly, zejména topolem osikou (Populus tremula), často na březích rybníků.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 25-60 (-80) mm široký, v mládí široce polokulovitý, pak vyklenutý, nakonec až poduškovitý, hladký, někdy hrbolkatý, suchý, v mládí plstnatý, ve stáří lysý, někdy políčkovitě rozpraskaný, barevně proměnlivý, žlutě, okrově až rezavě hnědavé, často s červeným až červenohnědým odstínem, někdy až tmavohnědý (nejčastěji sytě červenohnědý). Podpovrchová vrstva dužniny je bledě červenohnědá.

Rourky: v dospělosti 10-15 mm vysoké, bledě žluté, špinavě žluté, v dospělosti s olivovým nádechem, na řezu neměnné, póry do 2 mm velké, v mládí žluté s rezavohnědavým nádechem, pak bledě žluté až jasně žluté, v dospělosti špinavě zlatožluté, někdy s červenohnědavými kapičkami.

Třeň: v mládí poměrně robustní, válcovitý, na bázi zúžený, často kořenující, běložlutavý až okrový s červenohnědým podélným žíháním, v mládí hladký, později alespoň v horní části žebrovaný, často s hrubou sítí, na bázi pokrytý bělavou až naokrovělou plstí. Bazální mycelium žlutavé. 

Dužnina: bělavá až nažloutá, často s tmavě červenou linií nad rourkami, na řezu v klobouku pomalu žloutnoucí a ve třeni bělavá se špinavě narůžovělými zónami, na bázi až červenohnědými, s mírnou až slabě nakyslou chutí. 

Mikroskopie: výtrusy 9,5-13 (-15) x (4-) 4,5-5,5 (-6) µm, úzce elipsoidní až válcovitě vřetenovité, obvykle s patrnou suprahilární depresí, hladké, přezky nepřítomny.