• Nejedlá

hvězdovka drsná
Geastrum campestre Morgan 1887

Synonyma:

Geastrum campestre Morgan (1887) f. campestre, Geastrum campestre f. ochraceum V.J. Staněk (1958), Geastrum campestre f. violaceum V.J. Staněk (1958), Geastrum campestre Morgan (1887) var. campestre

 

Biotop

Roste vzácně na výslunných, otevřených skalnatých nebo písčitých stepních stanovištích, někdy i ve světlých akátových hájích nebo na stinných místech na holé zemi, i na ruderálních stanovištích.

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: v mládí většinou podzemní, kulovité, uzavřené, na vrcholu s tupým hrbolkem, 10-15 mm široké, obalené podhoubím, zemí nebo pískem,  po otevření hvězdovité, po otevření 15-60 mm široké, slabě přirostlé k substrátu, slabě hygrofánní. 

Vnější okrovka: cípovitě rozložená do 5-12 (obvykle 7-10) někdy nestejných, jindy téměř úplně stejných, kopinatých, ostrých cípů, které jsou světle hnědavé až světle hnědočervenavé, nakonec až černohnědé, hrubě tečkované a dolíčkovité.  

Vnitřní okrovka: zploštěle kulovitá, 5-20 mm široká, na povrchu zřetelně drsná, za sucha tvrdá a lámavá, hnědavě krémová, nakonec až hnědošedá, usazená na krátkém a silném krčku, asi 1 mm dlouhém.  Na vrcholu je kuželovité, řasnatě skládané, tmavě hnědé, asi 3 mm vysoké ústí, složené z 11-19 ostře vyznačenými záhyby, na světlém dvorci 

Mikroskopie: výtrusy kulaté, 6-7,5 µm, zřetelně bradavčité, sytě hnědé, bradavky tupě zašpičatělé. 

hvězdovka drsná rostla v písku pod borovicemi

Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 3268)

Doporučená literatura k určování a články

I.Rimóczi-M. Jeppson-L. Benedek-Characteristic and rare species of Gasteromycetes in Eupannonicum

Herbářová položka

není k dispozici