• Nejedlá

hvězdovka Pouzarova
Geastrum pouzarii V.J. Staněk 1954

Synonyma:

Geastrum pedicellatum var. pouzarii (V.J. Staněk) Dörfelt

Geastrum campestre var. pouzarii (V.J. Staněk) Calonge

Biotop

Roste vzácně na stepních stanovištích na xerotermních lokalitách, zejména v oblasti teplomilné květeny a na bazických vyvřelinách.

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: v mládí nejdříve podzemní, kulovitá, uzavřená, někdy nahoře zúžená v tupý vrchol, 7-20 mm široká, po otevření 20-50 (obvykle 25) mm široká, celá porostlá podhoubím, v mládí žlutavá, později okrově žlutohnědá až popelavě šedá, ve vlhku rezavějící až červenající. Po seschnutí mizí rezavé zabarvení a plodnice zůstávají světle okrově hnědé, pomoučené. Staré plodnice jsou skoro černé.

Vnější okrovka: cípovitě rozložená do 5-12 (obvykle 9) nestejných, špičatých cípů, někdy ještě na koncích rozeklaných. Cípy někdy hygroskopické, jindy ne (subhygroskopické), za sucha jsou přichýleny k vnitřní okrovce. Cípy jsou kryté dužnatou, okrově žlutohnědou až červenohnědou pomoučenou vrstvou, dole je bílá, žlutavá až šedavá podélně rozpraskaná vrstvička.   

Vnitřní okrovka: kulovitá, 5-15 mm široká, za čerstva světle hnědožlutá, pak okrově hnědá nebo našedlá, na povrchu jemně zrnitá, na pohled jakoby pomoučená, dole se zřetelným kruhovým valem, pod nímž je zřetelný krček, světle žlutohnědý, 1-3 mm dlouhý a 2-4 mm tlustý. Ústí je řasnatě skládané, rýhované, kuželovité, ohraničené, nahnědlé, většinou tmavší než ostatní povrch okrovky, 1-3 mm vysoké.  

Mikroskopie: výtrusy kulaté, zřetelně bradavčité, sytě hnědé, bradavky tupě zašpičatělé. 

hvězdovka Pouzarova rostla na vysluněné stráni

Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 3322)

Doporučená literatura k určování a články

I.Rimóczi-M. Jeppson-L. Benedek-Characteristic and rare species of Gasteromycetes in Eupannonicum

Herbářová položka

není k dispozici