• Jedlá

pýchavka horská
Lycoperdon nigrescens Pers. 1794

Synonyma:

Lycoperdon album var. nigrescens (Pers.) Pers. (1801), Lycoperdon foetidum Bonord. (1851), Lycoperdon foetidum Bonord. (1851) var. foetidum, Lycoperdon foetidum var. peckii (J.B. Morgan) Demoulin (1979), Lycoperdon peckii Morgan (1892), Lycoperdon perlatum var. nigrescens (Pers.) Bon (1990), Lycoperdon perlatum var. peckii (J.B. Morgan) Bowerman (1961), Lycoperdon perlatum ß nigrescens Pers. (1801)

Biotop

Roste v jehličnatých a listnatých lesích, zejména ve smrčinách, méně v borech, jedlobučinách a doubravách, obvykle na kyselých půdách, v nížinném až vysokohorském stupni.

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: 15-50 mm široké, hruškovité až skoro kulovité, báze plodnic jsou spojené s bílými myceliovými vlákny. Plodnice nejsou v mládí bílé ale osmahle nahnědlé, ve stáří na temeni s nevelkým otvorem.

Vnější okrovka: v mládí krémově nahnědlá, postupně tmavnoucí do až sytě tmavě hnědé, pokryta  tmavě hnědými až černohnědými ostny, které jsou na středu 2-3 mm dlouhé, seskupené (svými špičkami spojené), tvořící 4-6 četné jehlanovité nebo hvězdovité skupinky, které jsou obklopeny krátkými hrbolky stejné barvy. V blízkosti třeně jsou ostny jen 1 mm dlouhé a izolované. Po opadání ostnů zbývají mělké areoly (mělké jamky) a tak má olysalá okrovka síťovaný vzhled.

Vnitřní okrovka: hnědá, měkce papírovitá, otvírá se na temeni malým otvorem.

Teřich: v mládí pevný, postupně měknoucí, s nepříjemným svítiplynovým pachem, žlutě olivový, olivově hnědý až hnědý, po dozrání se měmí na hnědý výtrusný prach. Subgleba hnědá, s poměrně velkými komůrkami.

Mikroskopie: výtrusy kulovité, 4-5 µm v průměru, průsvitné, hnědé, s kapkou, jemně ostnité.

pýchavka horská rostla ve smrčině

Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 3427)

Doporučená literatura k určování a články

I.Rimóczi-M. Jeppson-L. Benedek-Characteristic and rare species of Gasteromycetes in Eupannonicum

Herbářová položka

není k dispozici