• Nejedlá

masečník kulovitý
Sarcosoma globosum (Schmidel) Casp. 1891

Synonyma:

Burcardia globosa Schmidel
Bulgaria globosa (Schmidel) Fr.
Sarcosoma globosum var. globosum (Schmidel) Casp.
Sarcosoma globosum var. platydiscus Casp.
Sarcosoma platydiscus (Casp.) Sacc.

Biotop

Roste velice vzácně na jaře v přirozených starých a vlhkých smrkových (Picea) lesích, obvykle v mechu, zejména v Rusku a Skandinávii (hlavně Švédsko). V České republice byl naposledy nalezen v roce 1966 na Dačicku a v Červeném seznamu je uváděn v kategorii ?EX - jako nezvěstný druh.

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: 50-80 (-100) x 30-50 mm, v mládí zpočátku kulovité, často zcela zkryté v mechu, pak téměř kulovité, v horní části jakoby useknuté a s mělkou prohlubní, v dospělosti soudkovité, ve stáří obvykle stlačené a shora zploštělé, měkké, pružné, gumovité ale zároveň pevné, vnější povrch matný, sametový až jemně vločkatý, zvrásnělý, tmavě hnědý až černohnědý, v dospělosti řasnatě zvrásnělý okraj spíše červenohnědý. Na bázi plodnice přítomny myceliální provazce.

Hymenium: s věkem se rozšiřuje a zvětšuje, plocha je hladká, blanitá až kožovitá, tmavěji černohnědá než "obal" plodnice, po zaschnutí sametová a vrásčitá. 

Dužnina: měkce rosolovitá, želatinózní, našedlá až hnědošedavá, v mládí lesklá, uprostřed plodnice s dutinou, která se se stářím plodnice zvětšuje a obsahuje čirou vodu. Chuť neutrální, bez zápachu. 

Mikroskopie: výtrusy 15-35 x 7-12 µm, elipsoidní, hladké, hyalinní, parafýzy přehrádkované, široké 6 µm v průměru, s černohnědým pigmentem, vřecka s 8 výtrusy.

Sarcosoma globosum
Mindaugas Gasparavičius
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 6050)