• Nejedlá

lošák balzámový
Sarcodon versipellis (Fr.) Nikol. 1961

Synonyma:

Hydnum crassum K.A. Harrison (1961)
Hydnum suave Bres. (1884)
Hydnum versipelle Fr. (1861)
Hydnum versipelle var. suave (Bres.) Trotter (1925)
Hydnum versipelle Fr. (1861) var. versipelle
Phaeodon versipellis (Fr.) Henn. (1898)

Biotop

Roste velice vzácně, obvykle ve skupinách, ve vlhkých jehličnatých lesích pod smrky (Picea), zřejmě i jedlemi (Abies). Poměrně často tvoří mohutné srostlice.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: až 100 (-160) mm široký, v dospělosti nepravidelný, zvlněný, často na středu prohloubený, nevýrazně přilehle šupinkatý, oranžovohnědý, béžovohnědý, k okraji světlejší, na okraji až bělavý. 

Třeň: 20-50 mm dlouhý a do 30 mm tlustý, se sbíhavými ostny, víceméně válcovitý, dole mírně zašpičatělý, stejně zbarvený jako klobouk nebo o odstín světlejší.

Ostny: měkké, bělavé až purpurově hnědé s bělavým koncem.

Dužnina: v mládí bílá až bělavá, později na bázi třeně šedavá, na vrcholu třeně a pod ostny někdy se slabou nažloutlou zónou, zasycháním celá šednoucí. Reakcí s KOH barvu nemění. Vůně není tak sladká jako u Hydnellum suaveolens, slabě i po koření maggi.

Mikroskopie: výtrusy 4,5-5,5 x 3,5-4,5 µm, hrbolkaté. Přezky přítomny.

Sarcodon versipellis
Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 6216)

Za další podobné druhy, např. za Sarcodon leucopus, který má hnědý klobouk a jeho výtrusy jsou pokryté výraznými, hranatými bradavkami, min. 7 x 4,5 µm velkými, nebo za Sarcodon fennicus, který je oranžově okrový, báze třeně je šedozelená a přezky jsou nepřítomny, nebo za Sarcodon glaucopus, který má také šedozelenou bázi třeně a také nemá přezky.

Herbářová položka

není k dispozici