• Jedovatá
  • Halucinogenní

lysohlávka tajemná
Psilocybe serbica var. arcana (Borov. & Hlaváček) Borov., Oborník & Noordel. 2011

Synonyma:

Psilocybe arcana Borov. & HlaváčekC.C.H. 78(1): 3 (2001)

Biotop

Roste na podzim v listnatých lesích, na živinami bohatších stanovištích. 

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 15-60 mm v průměru, v mládí téměř polokulovitý až kuželovitý, v dospělosti vyklenutý až téměř plochý, nejčastěji tupý nebo s tupým hrbolem, prosvítavě čárkovaný, výrazně hygrofánní, za vlhka oranžovohnědý až tmavě čokoládově hnědý, někdy s olivovým nádechem, suchem vybledající až do špinavě žlutookrové, nažloutle bělavé nebo špinavě bílé.

Lupeny: zaobleně připojené, v mládí šedobéžové až hnědavé, pak čokoládově hnědé s purpurově fialovým nádechem a s bílým ostřím.

Třeň: dlouhý až 120 mm, často deformovaný (zprohýbaný a zakřivený), zejména v horní části, obvykle směrem dolů pozvolna se zužující, vláknitý, nahoře bělavý, níže špinavě bělavý nebo s bledě nažloutlým nádechem až nahnědlý, pomačkáním a zasycháním výrazněji modrozelený až zelenavý, na bázi s výraznými a nápadnými shluky bílých provazců (rhizomorf).

Dužnina: s ředkvičkovým pachem a slabě nahořkle ředkvičkovou chutí.

Mikroskopie: výtrusy (9,8-) 10,5-12,5 (-13,5) × (6,2-) 6,5-7,5, elipsoidní, bazídie tetrasporické, s poměrně krátkými sterigmaty (3,5-5 μm).

Psilocybe serbica var. arcana (Borov. & Hlaváček) Borov., Oborník & Noordel. 2011 na humózním stanovišti u potoka v opadu pod olšemi (Alnus), vrbami (Salix) a jasanem (Fraxinus).

Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 6344)

Herbářová položka

k dispozici