• Nejedlá

škárka hvězdicovitá
Mycenastrum corium (Guers.) Desv. 1842

Synonyma:

Lycoperdon corium Guers. (1805), Mycenastrum corium (Guers.) Desv. (1842) subsp. corium, Mycenastrum corium subsp. ferrugineum O.K. Mill., R.-L. Brace & V.S. Evenson (2005), Mycenastrum corium (Guers.) Desv. (1842) var. corium, Mycenastrum corium var. diabolicum Homrich & J.E. Wright (1973), Mycenastrum corium var. kara-kumianum Sorokīn (1884), Scleroderma corium (Guers.) A.H. Graves (1830), Scleroderma corium (Guers.) A.H. Graves (1830) var. corium, Scleroderma corium var. kara-kumianum (Sorokīn) Berl., De Toni & E. Fisch. (1888), Scleroderma corium var. sterlingii Lloyd (1902), Sterrebekia corium (Guers.) Fr. (1849) 

Biotop

Roste většinou ve skupinách na sušších otevřených stanovištích teplejších oblastech, na suchých pastvinách, v písčinách, s oblibou ve světlých akátových porostech, na suchých písčitých okrajích borových lesů a na travnatých okrajích cest.

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: zprvu kulovité, pak většinou stlačené, 30-120 (-200) mm v průměru široké, v mládí bílé nebo nažloutlé, později šednoucí a hnědnoucí, u mladých plodnic je naspodu myceliový provázek, u dospělých jen malý hrbolek.

Vnější okrovka: tenká, bílá, pak šedobělavé až našedlá, hladká , pak rozpraskávající se na nepravidelná, drobná políčka nebo šupinky, u zralých plodnic velmi tenká, papírovitá, trhající se na nepravidelné větší kusy a postupně odpadávající. 

Vnitřní okrovka: endoperidie 1-2 mm tlustá, v mládí bílá, masitá, pružná, v dospělosti čokoládově hnědá až šedohnědá, suchá, kožovitá, na středu rozpraskávající se v nepravidelné laloky, velmi často hvězdicovitě se rozevírající. 

Teřich: v mládí bílý, později žlutavý až olivově zelený, v dospělosti tmavohnědý.

Mikroskopie: výtrusy 10-12 µm s ornamentikou, kulovité, světle žlutohnědé, hrubě bradavčité, ornamentika do 2 µm vysoká, výtrusný prach tmavohnědý.

Škárka hvězdicovitá rostla pod duby (Quercus) a akáty (Robinia) v oblasti teplomilné květeny.

Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 3448)