• Nejedlá

outkovečka libovonná
Metuloidea fragrans (A. David & Tortic) Miettinen 2016

Synonyma:

Antrodiella fragrans (A. David & Tortič) A. David & Tortič (1986)
Trametes fragrans A. David & Tortič (1979)

Biotop

Roste velmi vzácně v listnatých a smíšených lesích na odumřelých větvích, obvykle s malým průměrem, zejména na mrtvém dřevě lísek (Corylus) a třešní (Prunus), méně i habrů (Carpinus), buků (Fagus), jasanů (Fraxinus), osik (Populus tremula) a vrb (Salix).

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: jednoleté, přisedlé, polokloboukaté až kloboukaté, jednotlivě i v malých skupinách.

Klobouk: ledvinovité nebo vějířovité, jednotlivě nebo umístěné střechovitě nad sebou, v průměru 50 mm dlouhé a 20 široké, v mládí a za čerstva tuhý ale poměrně pružný, za sucha pevný a křehký, povrch sametový až plstnatý, koncentricky drážkovaný, skořicově hnědý, světle hnědý s oranžovým odstínem, červenohnědý, někdy místy i tmavší, na přirůstajícím okraji světlejší, za sucha vybledávající do žlutavě šedé až bělavé. 

Rourky: bledě naoranžověle hnědavé, na sterilním okraji bílé až světle žluté, vysoké až 5 mm, póry bělavé, světle oranžové až hnědavé se stříbřitým leskem, okrouhlé, drobné, 6-7 na mm.

Dužnina: šedavá až bělavá, s výrazným anýzovým nebo kumarínovým  pachem.

Mikroskopie: hyfový systém trimitický, generativní hyfy s přezkami, skeletové hyfy tenkostěnné, výtrusy 3-4 x 2-3 µm, oválné, hladké, hyalinní, tenkostěnné, neamyloidní. 

 

Na mrtvém kmenu lísky (Corylus).

Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 5447)

Herbářová položka

není k dispozici