• Jedlá

kozák barvoměnný (šedozelený)
Leccinum variicolor Watling 1969

Synonyma:

Boletus variicolor (Watling) Hlaváček (1988), Boletus variicolor (Watling) Hlaváček (1989), Krombholziella variicolor (Watling) Šutara (1982), Leccinum variicolor f. atrostellatum Lannoy & Estadès (1991), Leccinum variicolor f. sphagnorum Lannoy & Estadès (1991), Leccinum variicolor Watling (1969) f. variicolor, Leccinum variicolor var. bertauxii Lannoy & Estadès (1991), Leccinum variicolor Watling (1969) var. variicolor

Biotop

Roste v ektomykorhize s břízou (Betula), především na vlhkých, podmáčených stanovištích, hojněji v rašeliništích.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 50-120 mm široký, v mládí polokulovitý, pak vyklenutý, nakonec až poduškovitý, v mládí na okraji s úzkou, převislou a pravidelnou pokožkou, ve stáří mizející, v mládí šedý, šedohnědý až šedočerný, často charakteristicky světle skvrnitý, ve stáří hnědý až hnědoolivový, v mládí jemně plstnatý, pak lysý a měkký.

Rourky: v mládí bělavé, pak šedobílé, ve stáří našedlé, ústí drobná, okrouhlá, stejnobarevná, otlačením šednoucí až špinavě růžovějící, postupně pomalu tmavnoucí do okrovohněda.

Třeň: bělavý, šedavý, šedobílý, na spodní části obvykle s modrozeleným nádechem, na poraněných místech zelenavý až modrý, pokrytý šedočernými šupinami, na bázi modrozelenající až zelenomodrající.

Dužnina: bělavá, šedavě bílá, v bázi třeně modrozelenavá, vláknitá, na řezu v bázi zelenomodrající, v klobouku bez reakce nebo slabě růžovějící. Vůně a chuť nevýrazná.

Mikroskopie: výtrusy 14-20 x 5-7 µm, podlouhle vřetenovité, se subhilární depresí, hladké.

Pod břízou

Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 743)

Herbářová položka

není k dispozici