• Jedlá

ryzec lososový
Lactarius salmonicolor R. Heim & Leclair 1953

Synonyma:

Lactarius salmoneus R. Heim & Leclair (1950)
Lactarius salmonicolor f. brigantiacus L. Rémy (1965)
Lactarius salmonicolor R. Heim & Leclair (1953) f. salmonicolor
Lactarius subsalmoneus Pouzar (1954)
Lactarius thyinos A.H. Sm. (1960)

Biotop

Roste poměrně vzácně ve starých jehličnatých lesích pod jedlemi (Abies), s oblibou na vápnitých a neutrálních půdách v pahorkatinném až horském vegetačním stupni.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 50-120 (-150) mm široký, v mládí sklenutý, s podvinutým okrajem, pak rozložený až nálevkovitý, na středu vtlačený, často na okraji zprohýbaný, žlutooranžový, světle oranžový až oranžově žlutý, lososově růžovooranžový, na okraji nezřetelně rezavooranžově pásovaný, za sucha matný, za vlhka lesklý a slizký. 

Lupeny: široce připojené ke tření až mírně sbíhavé, světle okrové až žlutooranžové s růžovým nádechem, pomačkáním oranžově skvrnatějící.

Třeň: válcovitý,  25-70 mm vysoký, 8-25 mm tlustý, křehký, vatovitě vycpaný až dutý, hladký často nápadně ďubkovaný, podobně zbarvený jako klobouk, bez zelených tónů.

Dužnina: poměrně pevná, v klobouku tlustá, bělavá až smetanová, pod pokožkou klobouku žlutooranžová, na řezu pomalu nabíhá do oranžové až hnědovínové barvy, s ostrou, natrpklou a nahořklou chutí a nevýraznou nebo slabě ovocně nasládlou vůní. Mléko mrkvově červené až červenooranžové.

 

ryzec lososový (Lactarius salmonicolor) ve smíšeném lese pod jedlemi (Abies)

Jan Kalián
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 5339)