• Nejedlá

plaménka poprášená
Gymnopilus picreus (Pers.) P. Karst. 1879

Synonyma:

Agaricus picreus Pers. (1798)
Derminus picreus (Bull.) J. Schröt. (1889)
Flammula picrea (Pers.) Quél. (1886)
Fulvidula picrea (Pers.) Singer (1937)

Biotop

Roste jednotlivě a v malých skupinách na mrtvém dřevě jehličnanů, vzácně i listnatých stromů, zejména smrků (Picea), s oblibou ve vyšších polohách nebo na místech místa s chladným klimatem.

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: malé, zřídka středně velké, klobouk typicky tupě kuželovitý.

Klobouk: 10-50 mm široký, v mládí polokulovitý až široce kuželovitý, v dospělosti vyklenutý, někdy až téměř plochý, mírně hygrofanní, povrch na první pohled hladký, ale při pečlivějším pohledu nebo pod lupou jemně zrnitý, skořicově hnědý, oranžovohnědý, kaštanově červenohnědý, rezavohnědý, na středu nejtmavší, k okraji žlutooranžový až okrovožlutý.

Lupeny: husté, v mládí jasně žluté, pak mírně okrově rezavějící až hnědnoucí, v dospělosti žlutě rezavohnědé.

Třeň: válcovitý nebo směrem dolů mírně se rozšiřující, bez stopy vela, žlutohnědý, rezovohnědý až tmavohnědý s fialovým nebo červenavým nádechem, na bázi až černohnědý, na vrcholu nejsvětlejší, téměř lysý nebo jemně žlutě vločkatě vláknitý.

Dužnina: v klobouku žlutá až žlutohnědavá, ve třeni žlutookrový až rezavohnědý, na bázi až rezavohnědý, s nevýrazným pachem a ihned hořkou chutí.

Mikroskopie: výtrusy 8,5-10,5 × 5,5-6,5 μm, téměř vejčité, v bočním pohledu mandlovité, s hilárním přívěskem, hrubě bradavčité, bradavice až 0,4-0,6 μm vysoké, cheilocystidy přítomny, pleurocystidy chybí.

 

 

(Holec, J. (2005): The genus Gymnopilus (Fungi, Agaricales) in the Czech Republic with respect to collections from other European countries)

Na zetlelém kmenu smrku (Picea).

Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 6684)

Doporučená literatura k určování a články

Le genre Gymnopilus P. Karst. en Europe - M. BON & P. ROUX

Herbářová položka

není k dispozici