• Nejedlá

hvězdovka dlouhokrká
Geastrum pectinatum Pers. 1801

Synonyma:

Geastrum pectinatum var. pectinatum Pers., Geastrum plicatum Berk., Geastrum striatum var. plicatus (Berk.) Klotzsch ex Sacc., Geastrum tenuipes Berk., Geastrum pectinatum var. tenuipes (Berk.) Cleland & Cheel

Biotop

Roste nepříliš hojně v jehličnatých i listnatých lesích, zejména ve starých smrčinách.

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: v mládí podzemní, téměř kulovité, uzavřené, nahoře přišpičatělé, 10-50 mm široké, celá obalená podhoubím, po otevření 30-90 mm široké, slabě přirostlé k substrátu, nehygrofánní. 

Vnější okrovka: puká do 4-11, nejčastěji 8, špičatých, hnědavých až šedohnědých cípů, které se na koncích ještě min. rozdvojují. Na vrcholu cípů a kolem krčku se v mládí tvoří charakteristický, tlustý obal, který působí dojmem velmi silného krčku.  Po vyschnutí se tento obal posune směrem dolů, zbyde z něj jen tenký límeček a obnaží se dlouhý, tenký krček. Nakonec límeček většinou odpadá.

Vnitřní okrovka: za čerstva kulovitá, později se zplošťuje, při seschnutí je často až tence knoflíkovitá, 10-20 mm široká, šedohnědavá, spočívá na krčku, který je nejdelší ze všech našich druhů. Na vrcholu je kuželovité, špičaté, někdy až 8 mm dlouhé, hustě řasnaté (cca 25 záhybů) ústí, které je u mladých plodnic pomoučené vločkami, ale velmi brzy deštěm a větrem obnažené.

Krček: dlouze stopkovitý, tenký, hnědý, 8-12 mm dlouhý.  

Mikroskopie: výtrusy kulovité, velmi výrazně bradavčité, bradavky na konci ostře uťaté. 

 

hvězdovka dlouhokrká rostla ve smrčině

Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 3262)

Doporučená literatura k určování a články

I.Rimóczi-M. Jeppson-L. Benedek-Characteristic and rare species of Gasteromycetes in Eupannonicum

Herbářová položka

není k dispozici