• Nejedlá

hvězdovka klenbová
Geastrum fornicatum (Huds.) Hook. 1821

Synonyma:

Lycoperdon fornicatum Huds., Geastrum fornicatum var. fornicatum (Huds.) Hook., Plecostoma fornicatum (Huds.) Corda, Geastrum multifidum Pers., Geastrum fornicatum var. multifidum (Pers.) Fr.

Biotop

Roste vzácně na tlusté vrstvě opadu v teplých listnatých lesích, křovinách, parcích a zahradách. 

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: v mládí často vyčnívají z humusu, rostou na samém povrchu země nebo jen těsně pod povrchem, kulovité, uzavřené, shora i zdola silně zploštělé, nahoře zašpičatělé, 40-70 mm široké, obalené žlutavým plstnatým podhoubím.  

Vnější okrovka: puká ve 4-5, zpravidla 4, téměř stejné, klínovité cípy, které záhy strmě trčí vzhůru, plodnice pak připomíná čtyřnohou stoličku s koulí nahoře, myceliová vrstva zůstává trvale v zemi slepená s humusem a zemí do hladké, hnízdovité misky, na jejíchž okrajích jsou hroty cípů pevně přichyceny. Cípy jsou 20-80 mm vysoké (obvykle 50-60), šedožlutavé, později hnědnoucí, na povrchu se vrstva brzy odchlipuje v plátech a postupně odpadává. 

Vnitřní okrovka: za vlhka kulovitá, sesycháním se shora i zdola zplošťuje, je 10-30 (obvykle 20) mm široká, u čerstvých plodnic vypadá jako přisedlá, zdánlivě nez krčku, ale u suchých hub je zřetelný, 4 mm tlustý a 2 cm vysoký a šedohnědý krček.  Naspodu okrovky je velmi zřetelný kruhový val. Ústí je vláknité, nízce kuželovité, zřetelně, ale ne ostře ohraničené od okolí, bez dvorce, s roztřepeným okrajem. 

Mikroskopie: výtrusy kulaté, sytě hnědé, velmi jemně bradavčité. 

hvězdovka klembová rostla pod akáty

Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 3275)

Doporučená literatura k určování a články

I.Rimóczi-M. Jeppson-L. Benedek-Characteristic and rare species of Gasteromycetes in Eupannonicum

Herbářová položka

není k dispozici