• Nejedlá

hvězdovka vypouklá
Geastrum elegans Vittad. 1842

Synonyma:

Geastrum badium Pers. (1809)

Biotop

Roste velmi vzácně v sušších jehličnatých lesích, na xerotermních kamenitých stanovištích, v teplých oblastech, s oblibou na vápnitých půdách. 

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: v mládí mělce zanořené v humusu nebo až z 2/3 vyčnívající, uzavřené, oválné až kulovité, nahoře zašpičatělé, dole rozšířené, obvykle vyšší než širší, 10-20 mm vysoké a 7-15 široké, většinou celé pokryté substrátem a celé obalené podhoubím. Otevřené plodnice jsou 15-25 (-40) mm široké, slabě přirostlé k substrátu, nehygrofánní.

Vnější okrovka: rozděluje se ve 4-8, obvykle v 6 nestejných, sklenutých, na koncích zašpičatělých cípů, barvy krémové, později okrové až okrově hnědé, zcela nehygroskopické, u suchých zralých plodnic jsou zcela podvinuté jako u hvězdovky brvité. Spodní strana je většinou pokryta zbytky substrátu.

Vnitřní okrovka: vejčitě kulovitá, přisedlá, bez krčku, nahoru protáhlá, přecházející ve špičaté prodloužené ústí, 5-15 mm široká, s hladkým, jemně moučnatým povrchem, světle hnědošedá. Ústí je kuželovité, až 6 mm vysoké, obvykle tmavší, umbrově hnědé, není ostře ohraničeno od okolí rýhou, ale jen mělkou proláklinou, je zřetelně řasnatě skládané, v mládí jsou ale rýhy zakryty moučnatou drtí, takže jsou nezřetelné. 

Mikroskopie: výtrusy kulovité, zřetelně bradavčité, hnědé.

hvězdovka vypouklá rostla na hrázi pod dubem

Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 3341)

Doporučená literatura k určování a články

I.Rimóczi-M. Jeppson-L. Benedek-Characteristic and rare species of Gasteromycetes in Eupannonicum

Herbářová položka

není k dispozici