• Nejedlá

hvězdovka bradavková
Geastrum corollinum (Batsch) Hollós 1904

Synonyma:

Geastrum mammosum Chevall. (1826), Geastrum mammosum var. galericulatum Kalchbr. (1863), Geastrum mammosum Chevall. (1826) var. mammosum, Geastrum recolligens (With.) Desv. (1809), Lycoperdon corollinum Batsch (1783), Lycoperdon recolligens With. (1792)

 

Biotop

Roste vzácně v oblasti teplomilné květeny, na vyhřátých skalnatých a písčitých stepích, ve světlých akátových lesích nebo borech.

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: i v mládí nadzemní, široce hruškovité až cibulovité, uzavřené, na vrcholu zahrocené, 5-25 mm široké, jen naspodu obalené bělavým podhoubím, po otevření 20-40 mm široké, hvězdovité, slabě přirostlé k substrátu, značně hygrofánní (za sucha uzavírající se opět do kulovita). 

Vnější okrovka: cípovitě rozložená do (7) 8-9 (10) stejných, úzkých, kopinatých, zahrocených, nejdříve naokrovělých, ve stáří až černohnědých cípů. Za vlhka jsou cípy přímé, za sucha těsně obepínají vnitřní okrovku. 

Vnitřní okrovka: zploštěle kulovitá, hladká, za sucha matná, bělavě krémová, časem tmavnoucí do šedohněda, bez krčku. Na vrcholu je kuželovité, vláknité, nerýhované a hnědé ústí.

Mikroskopie: výtrusy kulovité, sytě hnědé, 4,5 µm v průměru, s nízkými kulovitýmí bradavkami.

 

hvězdovka bradavková rostla pod listnáči

Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 3245)

Za ostatní druhy Geastrum

Doporučená literatura k určování a články

I.Rimóczi-M. Jeppson-L. Benedek-Characteristic and rare species of Gasteromycetes in Eupannonicum

Herbářová položka

k dispozici