• Nejedlá

závojenka nejkrásnější
Entoloma lepidissimum (Svrček) Noordel. 1982

Synonyma:

Entoloma lepidissimum (Svrček) Noordel. (1982) var. lepidissimum
Entoloma lepidissimum var. pauciangulatum Gminder & Enderle (1996)
Leptonia lepidissima Svrček (1964)
Rhodophyllus lepidissimus (Svrček) M.M. Moser (1967)

Biotop

Roste vzácně na silně zetlelém dřevě, v opadu a na zbytcích dřeva jehličnatých stromů, často na starých, mechem porostlých pařezech jehličnanů.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: je široký 5–30 mm široký, v mládí nejprve polokulovitý nebo zvoncovitý, pak sklenutý, někdy s malým hrbolem, ve stáří až s mírně vmáčklým středem, křehký, nehygrofánní, neprůsvitný a nerýhovaný, radiálně vláknitý, někdy ale i šupinkatý, zejména na středu, v mládí s podehnutým okrajem, zbarvený v závislosti na vlhkosti, od černomodravé, přes více či méně sytou tmavě modrou za vlhka až do šedavě modré za sucha.

Lupeny: ke třeni úzce připojené až volné, v mládí bělavé s namodralým odstínem, pak modrošedavé, na ostří někdy o málo světlejší, v dospělosti narůžovělé od výtrusného prachu.

Třeň: 25–60 x 1–4 mm, válcovitý, na bázi mírně rozšířený, někdy stlačený, zbarvený podobně jako pokožka klobouku, na vrcholu jemně zrnitý, níže téměř hladký až jemně podálně vláknitý, na bázi bělavě plstnatý.

Dužnina: velmi křehká a lámavá,  bělavá až šedomodravá, bez výraznější chuti nebo vůně. 

Mikroskopie: přezky přítomny, výtrusy (7,5-) 9-11 (-12) x 6-8 µm, hranaté, s 6–8 cípy, heterodiametrické, bazidie tetrasporické, cheilocystidy válcovité, 20-60 x 5-20 µm, někdy vzácné nebo zcela chybí. 

 

Entoloma lepidissimum
Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 5935)

Herbářová položka

není k dispozici