Nová kniha- Atlas hub Šumavy a Novohradských hor (2017)

Autor: Redakce

Nová kniha- Atlas hub Šumavy a Novohradských hor (2017)
Nová kniha- Atlas hub Šumavy a Novohradských hor (2017)

Pátý svazek oblíbených šumavských atlasů nakladatelství Karmášek se věnuje houbám Šumavy a sousedních Novohradských hor, dvou pohoří, která jsou v rámci České republiky jedinečná svou zachovalostí a krásou.  V knize najdete špičkové barevné fotografie a výstižné popisy 242 druhů hub, které se vyskytují v hospodářských lesích, na mezích, loukách, pastvinách a v obcích. Jsou to jak běžné houby, které na svých vycházkách potká každý milovník přírody i houbař, tak některé vzácnější, ale pro naši oblast typické druhy. Bohatě jsou zastoupeny např. hřibovité houby, holubinky, ryzce, muchomůrky a lišky, z méně známých hub mimo jiné pavučince, helmovky, choroše a lošáky. 

 

U každého druhu jsou zdůrazněny jeho hlavní poznávací znaky a také rozlišovací znaky většiny podobných druhů. Informace o tom, v jakém prostředí jednotlivé houby rostou, jsou sestavené výhradně podle údajů z obou zmíněných pohoří, a jsou proto výstižné a přesné. Nad každou houbou najdete obrázkové symboly (piktogramy) vyjadřující jednak dobu jejího růstu, jednak to, zda je jedlá, nejedlá, léčivá nebo jedovatá. V úvodních kapitolách se dozvíte základní informace o houbách, jejich roli v přírodě, o tom, jaké houby v naší oblasti rostou a naopak nerostou. Dočtete se, které houby plodí v různých ročních dobách, kde se mohou a kde nemohou sbírat a zda nejsou radioaktivní. Na konci knihy najdete několik originálních šumavských receptů na jídla z hub a mnoho dalších praktických informací. 

 

Knihu napsali zkušení odborníci, kteří houby Šumavy a Novohradských hor dlouhodobě studují – mykolog Národního muzea Jan Holec, mykolog Jihočeského muzea v Č. Budějovicích Miroslav Beran a amatérský mykolog a fotograf Martin Kříž.

Kniha je ideálním průvodcem po světě hub pro všechny milovníky Šumavy a Novohradských hor. Je psána poutavě a srozumitelným jazykem, takže je vhodná pro zvídavé čtenáře libovolného věku i vzdělání. Chystá se její druhý díl, který bude věnovaný houbám přírodních stanovišť, zejména přirozených lesů (až pralesů) a rašelinišť.

Objednávat můžete zde.

Ze stejné edice též doporučujeme: Atlas šumavských savců

                                                 Atlas šumavských rostlin