• Nejedlá

holubinka skvrnitá
Russula maculata Quél. 1878

Synonyma:

Russula alba Velen. (1920)
Russula globispora (J. Blum) Bon (1986)
Russula globispora var. submaculata Sarnari (1998)
Russula maculata f. subdulcis Bon (1993)
Russula maculata subsp. alpina (Singer) Knudsen & T. Borgen (1992)
Russula maculata var. alba (Velen.) Singer (1939)
Russula maculata var. alpina Singer (1926)
Russula maculata var. globispora J. Blum (1952)
Russula veternosa var. maculata (Quél.) Singer (1923)

Biotop

Roste vzácně v teplých listnatých lesích pod duby (Quercus), méně habry (Carpinus), zejména na vápnitých a bazických půdách.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 35-100 mm v průměru, v mládí polokulovitý, později až ploše rozložený s vmáčklým středem, pevný, obvykle s hladkým okrajem, jen v dospělosti někdy s krátce rýhovaným okrajem, zbarvení pokožky v odstínech červenooranžové, žlutooranžové, okrově oranžové až jahodově červené, na středu převládají žlutookrové odstíny. Celá pokožka bývá často oranžovočerveně skvrnitá.

Lupeny: křehké, nejprve v mládí smetanové, později okrově žluatavé, někdy s jemně načervenalým ostřím, ve stáří až rezavohnědě skvrnité.

Třeň: hladký, bílý, později místy narůžovělý nebo slabě načervenalý, ve stáří od báze rezavě skvrnatějící až téměř hnědnoucí.

Dužnina: bílá, později na poraněných místech rezavohnědnoucí, zpočátku s mírnou chutí, která se po chvíli stává slabě palčivá, vůně ovocná.

Mikroskopie: výtrusný prach sytě žlutý, spory 8-11 x 7-9 µm, elipsoidní až téměř kulovité, ornamentika vysoká až 1 µm. Reakce s FeSO4 světle růžová, s fenolem hnědá, s guajakem modrá.

Russula maculata
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 6993)

Herbářová položka

k dispozici