• Jedlá (po úpravě)
  • Léčivá

hřib kovář
Boletus erythropus Pers. 1796

Synonyma:

Boletus erythropus f. compactus Killerm., Boletus erythropus f. erythropus Pers., Boletus erythropus f. vetustus Killerm., Boletus erythropus subsp. erythropus Pers., Boletus erythropus subsp. rubens Schiffn., Boletus erythropus var. cedretorum Maire, Boletus erythropus var. erythropus Pers.

Biotop

Roste v listnatých i jehličnatých lesích v mykorhize s různými dřevinami. Jedná se o druh hřibovité houby, která se objevuje již v pozdním jaru. Vytváři několik barevných variet.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 50-170 mm široký, v mládí polokulovitý, pak vyklenutý až poduškovitý, v mládí s podvinutým okrajem, barevně dost variabilní, tmavohnědý, černohnědý až červenohnědý, žlutohnědý, olivově okrový, z různými odstíny rezavé, oranžové a hnědé, suchý, jemně plstnatý, na otlačeným místech tmavnoucí.

Rourky: žlutavé, žlutoolivové, na řezu modrající, póry v mládí žluté, velmi brzy oranžovožluté až karmínově červené, po otlačení ihned modrající.

Třeň: v mládí břichatý, pak kyjovitý až téměř válcovitý, bez síťky, žlutý až načervenalý, hustě pokrytý červenými zrníčky, na bázi hnědavý s olivovým odstínem, na otlačených místech tmavnoucí.

Dužnina: pevná, na řezu žlutá, ale okamžitě modrající, místy až černající, pak vybledávající do šedé.

Mikroskopie: výtrusy 13-17 x 5-6,5 µm, široce vřetenovité, hladké, se zřetelnou suprahilární depresí při bočním pohledu.

Jedlý, ale pouze po dobré tepelné úpravě, jinak může vyvolávat žaludeční potíže. 

Mikro fotky a nákresy

hřib kovář na lesní cestě v jehličnatém lese

Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 475)