• Nejedlá

hřib Dupainův
Boletus dupainii Boud. 1902

Synonyma:

Suillellus dupainii (Boud.) Blanco-Dios (2015), 
Rubroboletus dupainii (Boud.) Kuan Zhao & Zhu L. Yang (2014)
Tubiporus dupainii (Boud.) Maire (1937)

Biotop

Roste velmi vzácně na teplých a suchých místech v listnatých lesích, zejména pod duby (Quercus), buky (Fagus) a kaštanovníky (Castanea), hlavně ve Středozemí.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 70-150 mm široký, v mládí polokulovitý, pak vykletutý až ploše rozložený, lesklý, za vlhka slizký, purpurově červený, krvavě červený nebo oranžově červený, u mladých plodnic ojíněný, na otlačených místech špinavě modrající.

Rourky: v mládí žluté, později žlutoolivové, na poraněných místech modrající, póry velmi drobné, cihlově červené, krvavě červené, ve stáří vybledající do oranžově žluté, po poranění tmavomodrající.

Třeň: u mladých plodnic kyjovitý, později válcovitý, dolů ale někdy i rozšířený, nejdříve žlutý, pak pokrytý červenými zrníčky, bez síťky, po otlačení modrající. 

Dužnina: slabě žlutavá, ve třeni až žlutá, v bázi třeně někdy načervenalá, na řezu velmi slabě modrající, ale jen s nevýraznou vůní a mírnou chutí. 

Mikroskopie: výtrusy (10-) 13-16 × 4-6 μm, protáhle elipsoidní až téměř vřetenovité, hladké, trichodermové hyfy 4-7 (10) μm.

Teplomilná doubrava, na stráni pod duby (Quercus).

Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 3878)

Herbářová položka

k dispozici