Rezavec šikmý a připisované účinky

Autor: Redakce

Rezavec šikmý a připisované účinky
Rezavec šikmý a připisované účinky
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 6821)

Rezavec šikmý obsahuje dvojsytné alkoholy ze skupiny triterpenů s protirakovinnými účinky jako betulin (není aktivním principem), inoitodiol a obliquol, dále polysacharidy, steroidy, chromogeny, puriny, kyselina čagová, která je struktrálně podobná některým huminovým kyselinám, buničina, sloučeniny křemíku, železa, hliníku, vápníku, hořčíku, zinku, měďi, manganu a draslíku. Dále obsahuje melanin, který podle současných výzkumů výrazně tlumí a brzdí rozvoj patologických procesů způsobených volnými radikály. Více bílkovin se nachází v myceliu než plodnicích. Stabilizuje buněčné membrány, čímž působí protialergicky a protizánětlivě. 

Tradiční medicína, respektive moderní výzkumy připisují této houbě řadu účinků, uveďme některé z nich:

-       protirakovinné účinky - obyvatelé Sibiře už od pradávna užívali houby při léčení žaludečních vředů a rakoviny. Příznivý účinek huminových látek obsažených v této houbě byl ověřen v Sovětském svazu při léčení rakoviny. Stabilizuje a potlačuje nádory, především trávicího ústrojí, plic a melanomu. Udává se, že preventivním používáním se vytváří imunita proti nádorovým onemocněním. Testy alkoholového extraktu prokázaly protinádorový efekt již v roce 1954 (Gatty-Kostyal et al).

-       potlačuje negativní účinky chemoterapie jako bolesti či ztráta chuti k jídlu

-       čistí krev

-       snižuje cholesterol a krevní tlak

-       podpora imunity

-       antioxidační účinky

-       protizánětlivé a antibakteriální působení

-       potíže žaludku a trávicího traktu, překyselení žaludku

-       pomáhá při nespavosti

-       pomáhá proti paradentóze

-       zánět dvanácterníku a střev, žaludeční vředy

-       pomocný prostředek při léčeni ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci

-       Čaga se s výhodou používá u onemocnění lymfatického řečiště a rozmanitých poruch cirkulace lymfy. Působí velice příznivě na zlepšení stavu a průběhu rozmanitých kožních onemocnění a to zejména těch, které jsou vyvolány onemocněním zažívacího traktu, zejména tlustého střeva, jater a slinivky. Používá se při lupénce a při ekzémech.

-       podle lékařských výzkumů vede dlouhodobé a pravidelné užívání čagy ke zvýšené odolnosti proti různým typům nádorových onemocnění, zejména těch, která jsou vyvolávána onkogenními viry.

-       vzhledem ke spojitosti mezi zažíváním, funkcí ledvin, lymfatického systému a kožními problémy působí jako osvědčený podpůrný prostředek při léčbě psoriázy, ekzémů, erytrodermie aj. kožních nemocech, neboť zlepšuje metabolismus na buněčné úrovni a tím zvyšuje odolnost organizmu.

-       prokázán značný vliv na řadu virů, i viry chřipky typu A a B, lze tedy vužít účinku čagy jako antivirotika.

-       obsahuje látky rychle odstraňující únavu a vyčerpání (tonifikační účinky), projevující se povzbuzením mozkových tkání a enzymatických funkcí