• Nejedlá

pórnatka slámožlutá
Ceriporiopsis subvermispora (Pilát) Gilb. & Ryvarden 1985

Synonyma:

Fibuloporia subvermispora (Pilát) Domański (1969)
Gelatoporia subvermispora (Pilát) Niemelä (1985)
Poria subvermispora Pilát (1940)
Spongiporus subvermisporus (Pilát) Ryvarden & Gilb. (1984)
Tyromyces subvermisporus (Pilát) Ryvarden (1973)

Biotop

 Roste velmi vzácně na tlejícím dřevě jehličnanů i listnáčů, zejména smrku (Picea).

Klíčové makro a mikro znaky

Plodnice: jednoleté, na dřevě zcela rozlité, nejprve tvořící tenké okrouhlé, až 20 mm široké skvrny, brzy srůstající v souvislé povlaky až 350 mm dlouhé, 100 mm široké a 1-5 mm tlusté, v mládí a za čerstva bílé, později se šedohnědým odstínem, za sucha pak špinavě slámové. Na přirůstajícím sterilním okraji (5-15 mm široký) vatovité, blanité, jemně plstnaté, bílé a za sucha kontrastující se slámově zbarvenými rourkami. Subikulum je velmi tenké, jen 0,1 mm tlusté, bílé, nehygrofánní.

Rourky: až 4 mm dlouhé, na šikmém podkladu potrhané, za čerstva bílé, za sucha slámově žluté a křehké, ústí poměrné drobná, 3 - 5 na mm (za sucha se však některé rozesychají do značné šířky), hranatě okrouhlé, za sucha na ostří bíle ojíněné, po otlačení po delší době slabě žloutnoucí.

Mikroskopie: hyfový systém monomitický, generativní hyfy 2-3,5 µm, většinou tenkostěnné nebo se slabě ztloustlými stěnami, s přezkami, v tramě rourek slabě amyloidní. Nejnápadnějším mikroznakem jsou velmi hojné krystaly, vyskytující se převážně na hyfách v ostří rourek a vytvářející jakési kulovité růžice o průměru 5-10 µm.  Výtrusy 5-6 x 1-1,6 µm, úzce válcovité, mírně zakřivené a k poutku (apikulu) přišpičatělé, hyalinní a neamyloidní.

Doporučená literatura k určování a články

http://www.mykoweb.cz/produkt/poroid-fungi-of-europe-2014-ryvarden-melo-niemelae

Herbářová položka

není k dispozici