• Jedovatá

vláknice Bongardova
Inocybe bongardii (Weinm.) Quél. 1872

Synonyma:

Agaricus bongardii Weinm. (1836), Inocybe bongardii (Weinm.) Quél. (1872) var. bongardii, Inocybe bongardii var. pisciodora (Donadini & Riousset) Kuyper (1986), Inocybe pisciodora Donadini & Riousset (1975)

Biotop

Roste roztroušeně v listnatých lesích, zejména pod buky (Fagus), duby (Quercus), habry (Carpinus) a lískami (Corylus), s oblibou na vápencových půdách v teplejších oblastech.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 20-60 mm široký, v mládí podvinutý, tupě kuželovitý, později zvoncovitý až ploše vyklenutý, s tupým hrbolem, na okraji v mládí podehnutý, ověšený bělavými zbytky pavučinky, paprsčitě vláknitý, za sucha přitiskle až mírně odstále jemně šupinkatý, okrově až červenavě hnědý. 

Lupeny: široce až úzce připojené, v mládí bělavé až béžové, později světle šedohnědé až rezavě hnědé, ve stáří s olivovým odstínem, na ostří bíle vločkaté. 

Třeň: delší než průměr klobouku, 30-80 mm vysoký, 4-8 mm tlustý, válcovitý, pevný, plný, na vrcholu ojíněný až vločkatý, jinde vláknitý, bělavý, brzy nahnědlý, s vínově červeným odstínem. V dospělosti směrem k bázi oranžově hnědavý až červenohnědý, na otlačených místech pomalu červenající. 

Dužnina:  tenká, v klobouku bělavá, ve třeni načervenalá, na řezu slabě a pomalu červenající, vůně nepříjemně sladce ovocná, chuť nevýrazná až nepříjemná.

Mikroskopie: výtrusy 10-16 x 6-9 µm, elipsoidní až ledvinovité, žlutohnědé, cheilocystidy tenkostěnné, bez pleurocystid.

Na slunné teplé stráni pod smrky (Picea), hlohy (Crataegus) a habry (Carpinus) na vápnité půdě.

Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 4949)

Herbářová položka

k dispozici